+  رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟       
+   عضویت
   

محققان دارپا در تلاش برای آپلود مستقیم مهارتها روی مغز/ هک کردن فرآیند یادگیری مغز     ۱۳۹۶ چهارم آبان

پروژه (Targeted Neuroplasticity Training (TNT یا آموزش هدفمندِ مبتنی بر انعطاف پذیری مغزی در سازمان پروژه‌ های تحقیقاتی پیشرفته ی دفاعی وزارت دفاع آمریکا (DARPA)، طرحی پژوهشی است برای به کارگیری روش های نوین، جهت سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری مهارتها که از فعالسازی انعطاف‌ پذیری سیناپسی بهره می برد. در صورت موفقیت این پروژه، یادگیری یک مهارت، به آسانی دانلود یک فایل روی یک فلش مموری خواهد بود.

هک کردن ذهن برای یادگیری سریعتر
به گزارش انجمن علوم و فناوری‌های شناختی به نقل از نوروسافاری، در ماه مارس ۲۰۱۶ بخش  mad science دارپا در وزارت دفاع ایالات متحده، از شروع پروژه TNT  خبر داد. این تحقیق در نظر دارد با به کارگیری انواع مختلف روش های امن تحریک نورونی بتواند انعطاف ‌پذیری سیناپسی را فعال کند. در واقع انعطاف ‌پذیری سیناپسی توانایی مغز برای تغییر نقاط اتصال نورون هاست که شرط اساسی برای یادگیری است. دارپا امیدوار است فراهم کردن این توانایی به وسیله عادت دادن سیستم عصبی به نوعی رژیم تمرینی، مغز را قادر خواهد کرد که سریعتر یاد بگیرد.

نتیجه ی ایده آل این پیشرفت عظیم علمی، یادگیری قابل دانلود (مهارت های قابل دانلود) خواهد بود. برای مثال به جای احتیاج به یادگیری یک زبان جدید از طریق مطالعه و تمرین در طول  مدت زمانی طولانی، میتوانیم اساسا آن دانش را پس از آن که ذهن را به حالتی شدیدا پذیرنده و قابل انعطاف در آوردیم، دانلود و ذخیره کنیم. واضح است که این تحقیق میتواند برای همه سودمند باشد اما در موارد ویژه هم کاربرد دارد مثلا میدانیم که موفقیت یا شکست یک عملیات اضطراری نظامی به پارامتر زمان بستگی دارد. در چنین شرایطی، آموزش سریعتر نیروهای نظامی می تواند یک نعمت عظیم تلقی شود.

ابتدا تحریک نورونی، سپس پرداختن به کاربردها
به عنوان بخشی از برنامه (TNT)، دارپا بودجه ای برای انجام هشت پروژه به هفت موسسه تحقیقاتی تخصیص داده است. همه این پروژه ها بخشی از یک تلاش هماهنگ برای به دست آوردن دانش بنیادینی است که انعطاف پذیری مغز را پشتیبانی می کند. این طرح نهایتا با آزمایش بر روی انسان به پایان خواهد رسید. بخش اول برنامه ی TNT شناخت و بازتولید مکانیزم های عصبی فعال کننده ی انعطاف پذیری در مغز است. بخش دوم برنامه، اعمال مستقیم آموخته های تمرینات آموزشی مختلف خواهد بود.

برای اطمینان از عملی بودن کار، متخصصان زبان خارجی، تحلیلگران اطلاعاتی و دیگر افرادی که وظیفه ی آموزش نیروها را بر عهده دارند، اکنون همگام با محققان تلاش میکنند تا بتوانند پلتفرم TNT را برای تطبیق با نیازهای آموزشی ارتش ارتقا دهند. محققان قرار است که اثربخشی استفاده از دستگاه کارگذاری شده در بدن فرد برای تحریک مغز را با روش تحریک غیر تهاجمی مقایسه کنند. آنها همچنین ابعاد اخلاقی یادگیری پیشرفته از طریق تحریک عصبی و راه های جلوگیری از عوارض جانبی و خطرات احتمالی را بررسی خواهند کرد.

داگ وبر، مدیر برنامه TNT، در یکی از اخبار منتشر شده ی DARPA  گفت:” وزارت دفاع در یک محیط پیچیده و متصل به یکدیگر فعالیت می کند که در آن مهارت های انسانی مانند برقراری ارتباط و تجزیه و تحلیل بسیار حیاتی هستند. این وزارتخانه مدتهاست که مرزهای آموزش را برای حداکثر کردن این مهارت ها، به جلو رانده است. هدف DARPA  با TNT این است که موثرترین شیوه های آموزشی موجود را ارتقاء دهیم تا مردان و زنان نیروهای مسلح بتوانند از تمام ظرفیت خود بهره ببرند.”

در صورت موفقیت برنامه TNT، بهره گیری از تمام ظرفیت ممکن ذهن، میتواند متوسط سرعت یادگیری را به شدت افزایش داده و این قابلیت را برای همگان و نه فقط برای پرسنل نظامی فراهم آورد. یادگیری قابل دانلود، ممکن است یکی از راه هایی باشد که ما را برای دستیابی به سطح بالاتری از توانایی بشری یاری کند.

 


لینک گزارش خبری در سایت futurism:

DARPA Is Planning to Hack the Human Brain to Let Us “Upload” Skills


Public/News/DARPA-TNT.jpg


  ارسال دیدگاه  
نام و نام خانوادگی :   
ایمیــــل :   
پیام :   


  پر بیننده ترین مطالب
+ گزارشی از دومین همایش کاربردهای علوم شناختی در شرایط پرتنش
+ گزارش کارگاه آموزشي ارزيابي شناختي و مباني توانبخشي شناختي
+ مغزهای حیاط خلوت
+ برگزاری دومین دوره کارگاه سه روزه تصویربرداری ساختاری- عملکردی
+ فراخوان شرکت در سمینار ترویجی علوم و فناوری های شناختی در دانشگاه تهران
+ حضور انجمن در دومین همایش کاربردهای علوم شناختی در شرایط پرتنش
+ زبان‌شناسی شناختی لیکاف در مسائل امروز
+ برگزاری سومین ژورنال کلاب روانشناسی و مهندسی شناختی (Psychology & Cognitive Engineering)
+ برگزاری چهارمین ژورنال کلاب روانشناسی و مهندسی شناختی (Psychology & Cognitive Engineering)
+ سمپوزیوم آموزش و پرورش شناختی
+ هدبندی که قدرت یادگیری را تا 40 درصد افزایش می‌دهد!!
+ گیمر ها در شرایط عدم قطعیت، بهتر عمل کردند
+ نقش سلول های پشتیبان ملتهب در برخی از انواع اوتیسم
+ آیا مردان و زنان ذهنیت متفاوتی از هوش خود دارند؟/ مفهوم “اثر دختر باهوش” در بزرگسالی ماندگار نیست
+ ارتباط تنظیم احساسات با سلامت روانی/ مدلسازی جدید برای تشخیص بهتر اختلالات روانی

  خــــــبرنامه
ایمیــــل :

   
انجمن علوم و فناوری های شناختی ایران
کلیه ی حقوق برای انجمن علوم و فناوری های شناختی ایران محفوظ است